Fäste av mässing. Eneggad klinga med inskriptionen "Fäderneslandet" och "Konungen" samt lilla riksvapnet. Balja med två koppelringar. Längd ca 74 cm.
Bruksslitage. Bucklor. Rost. Klinga något löst sittande i fäste. Fäste och klinga ursprungligen ej sammanhörande.