PARTI SILVERFÖREMÅL, 4 delar, bla Eric Råström, 1900-tal. Tot ca 968 gram.

Cocktailshaker av glas med silverlock, två bägare, Erich Råström, Stockholm 1945 resp 1954, runt fat med två hänklar, tre fötter, Okubo, Japan, diam 19,5. Höjd 5-26,5 cm.

Slitage, bägarna med prisgravyr, fatet med gåvogravyr undertill, cocktailshakern med slagskada på glasets mynningskant resp nagg.

Utropspris
2 000 SEK