Ulrik Thersner

(Finland/Sverige, 1799-1828)
Ulrik Thersner
(Finland/Sverige, 1799-1828)

ULRIK THERSNER, blyerts och kol på papper. Signerad UT och daterad 1817.

"Gammelstad". Signerad, betitlad och daterad ”Gammelstad fr. S. V. Sidan / UT 1817 / Södermanland 14”; i bilden angivelser ”alar” och ”vass”. Bladstorlek 28,5 x 41 cm.

Smärre kantveck och fläckar. Oramad.

Originalstudie till plancher i akvatint och litografi i Fordna och närvarande Sverige, vilket utgavs 1817-1867. Efter Thersners död fortsatte hans dotter Ulrika utgivningen. Verket omfattar totalt 91 häften med 366 plancher från 12 landskap.

Utropspris
2 000 SEK