BROSCHNÅLAR, 2st, 18k guld med fasettslipade stenar, varav en Bror Schalin, Östersund, 1800-tal. Vikt 4 g.
Broschnål från Bror Schalin, troligtvis med fasettslipad citrin samt rubin. Höjd 3 cm. Vikt 2 g. Broschnål i form av stiliserad blomma, troligtvis med fasettslipade ametister samt citriner. Höjd 3,3 cm. Vikt 2 g.
Bruksslitage samt lagningar.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.