Bemålade. Rektangulär stoppad rygg. Stoppad sits, hörnfleruoner och nedåt avsmalnade kannelerade ben. 3 st signerade EHOLM.
Smärre slitage och torrsprickor. Renoverade och senare bemålning. Ett par fläckar på klädsel.
Bilddokumentation av renovering medföljer.