TRÄDGÅRDSSOFFA, Melins Metallgjuteri, Anderstorp, 1900-talets andra hälft.

Stomme i bemålad metall. Sits i bemålat trä. Rygg och armlän med genombruten dekor av ormbunkar. Längd ca 148 cm.

Bruksslitage, fläckar, mindre rostangrepp och färgbortfall. Senare bemålning samt delvis senare skruv.

Utropspris
1 500 SEK