SALSSKÅP, barock, s.k Hamburgskåp, 1700-tal.

Valnötfanér. Rak form, kraftigt utskjutande listkrön. Skuren dekor. Parställda dörrar, flankerad av pilastrar med korintiska kapitäl. Två bakomvarande hyllor samt skedhylla monterat i krönet. Underdel med låda. Svarta kulfötter. Höjd ca 230, bredd 210, djup 85 cm. Nyckel finns.

Slitage. Sprickor. Fanérlagningar. Smärre skador. Lösa dragknoppar. Smärre kompletteringar.

Utropspris
15 000 SEK