ALBRECHT DÜRER. Gravyr, monogramsignerad. Troligen 1500-talsavdrag
"The young copuple threatened by death" eller "The Promenade". 19,2 x 11,7 cm.
Gulnad, missfärgad efter passepartout. Fläckar. Skört papper och skador längs kanterna. Blyertspåskrift på passepartout. Oramad.
Bartsch, 94
Strauss, 20