NATTKOMMOD, sengustaviansk stil, 1800-tal.

Rak form, fanerad i mahogny. Beslag och lister i gulmetall med form av bla bandrosett. På fyrsidiga nedåt avsmalnande ben. Utdragbar skiva, skåp med två slagluckor samt låda. Längd 35,5, bredd 33, total höjd 75 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage, fanerskador och fläckar. Glipor och smärre sprickor. Lås kärvar något. Ett ben något löst.

Utropspris
1 500 SEK