VILHELMINA CARLSSON-BREDBERG. Olja på duk och signerad MC Bredberg.
"Från Arild". 58 x 59,5 cm.
Ytsmuts. Mindre hål efter tidigare montering. Ospänd duk.
Vilhelm Beskow, Stockholm
Redaktör Thorsten Tegnér, Stockholm
Stockholms Stadsmuseum, Stockholm, "Mina Carlsson-Bredberg", då utställd som "Flicka på stranden".