VÄGGPENDYL, sengustaviansk, Per Henrik Beurling (verksam 1783 - 1806). 1800-talets början.
Snidat, förgyllt och bronserat foder. Dekor av antikiserande kvinnofigur, ymnighetshorn och parställda gripar. Ljus urtavla med arabiska siffror, märkt "Beurling. Stockholm". Pendel medföljer. Höjd ca 77 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och märken. Nagg. Lagningar. Delar saknas. Ej funktionstestad.