Mahognyfanér, raka sidor, snedställda hörn, fyra lådor med draghandtag av mässing. Fyra kulfötter. Längd 31, bredd 16, höjd 39 cm.
Slitage, repor, smärre fläckar och fanerskador samt sprickor i lådbottnar. Sentida vägghängare monterad á tergo.