Fanerat i teak. Stolar med klädd sits samt rygg i flätad rotting. Brännmärkt. Två iläggsskivor á 55 cm. Bordets diameter 115 cm. Höjd 73,5 cm.
Bruksslitage. Fläckar. Rotting med skador. Bord med smärre träskador. Lagningar samt några saknade skruvar under sitsar.