Betsad björk och björkfanér. Diameter 85, höjd 58 cm. Plakettmärkt "Nordiska Kompaniet 331 21 16 3 28".
Bruksslitage, repor, bordsskiva med resningar, krackeleringar och bortfall i lacken. Ställvisa fanérbortfall.
Malmö Strumpfabrik