LATERNA MAGICA, London, 1800-tal.

Plåt, mässing samt mahogny. Märkt "London Made, Ro No 230577". Längd ca 44 cm. I fodral av metall med läderhandtag.

Bruksslitage, repor och märken/nagg. Mindre smuts. Senare elektrifierad. Trädetaljer med sprickor. Ej funktionstestad.

Proveniens

Kommer ifrån Alfred Nobels Vinterviken, och har enligt uppgift tillhört dennes företag. Företaget, Nitroglycerin Aktiebolaget, har i sin tur spelat en mycket viktig roll inom svensk industrihistoria. Här påbörjades exempelvis processen med att få det "opålitliga" nitroglycerinet att göras hanterbart.

Utropspris
2 500 SEK