SKÅL PÅ FOT, nysilver, CG Hallberg, sengustaviansk stil, 1900-talets första hälft.
Skål med gallerkant och pärlstav i ovankant och underkant. Dekorerad med fleuroner, en kotte och akantusblad på tredelad fot med avslut på kulfötter. Stämplad. Diameter 26 cm, höjd 29 cm.
Anlöpningar. Slitage. Avskavt nysilver. Repor.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.