Tvådelad. Blå botten med polykrom, delvis förgylld, dekor. Krönt av ung dam och herre. Pendel finns. Bredd 22, djup 9, höjd 40 cm.
Lagningar, smärre nagg. Enstaka dekordelar saknas. Ej funktionstestad.