TAKLAMPA, Carl Westman, tillskriven, Sverige, ca 1902-05, arts and crafts/ jugend.
Järnsmide, i tre etage, reliefdekor av blommor, skärm i slipat glas, nedtill tre hängande ljuspunkter, totalt sex ljuspunkter. Diameter ca 66 cm (största ringen diameter 60,5 cm), höjd ca 103 cm.
Möjligen saknas glasskärmar. Rostanlupen, slitage. Ej funktionstestad.
Observera; tillskriven Carl Westman.
Bertil Palm, "Arkitekten Carl Westman 1866-1936", CWK Gleerup, Lund 1954. Jämför armaturer från Kinnanderska villan, sid 113, 114.
Carl Westman var en svensk arkitekt, målare och tecknare. Westman startade egen arkitektverksamhet 1897 och under de första åren ritade han privata villor och möbler inspirerade av Arts and Crafts-rörelsens formspråk. Westmans största och mest kända verk är Stockholms rådhus (1911–15). Han ritade även Röhsska konstslöjdsmuseets byggnad i Göteborg (1910–1914). Westman var en tidig anammare av den nationalromantiska stilen, men vände sig senare till den nyklassicistiska stilen på 1920-talet.