Delvis bemålad. Underdel i form av snedklaffssekretär fanerad i alm. Tre lådor samt klaff med bakomliggande lådinredning. Avtagbar överdel med klocka. Fanerad i björk. Pendel, lod samt nyckel medföljer. Längd 112 cm, bredd 50 cm, höjd ca 221 cm.
Bruksslitage. Skador. Lås saknas. Lagningar. Renoverad och kompletterad. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.