STOP, silver, C G Hallberg, Stockholm, 1944, vikt ca 597 gram.
Cylindrisk på tre kulfötter, gångjärnsförsett lock, svängd hänkel. Riklig dekor av bl.a växter och voluter i relief. I locket infällt mynt av Gustav V. Invändigt förgylld. Höjd ca 17 cm.
Slitage. Repor. Märken. Gåvogravyr.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.