Vikt exkl. knivar.
12 bordsskedar á 18 cm,
8 matskedar á 20,5 cm,
4 serveringsskedar á 22 cm,
12 bordsgafflar á 18 cm
12 matgafflar á 21 cm,
12 bordsknivar á 22 cm,
12 matknivar á 24 cm,
13 desertgafflar á 15 cm,
8 dessertknivar á 17,5 cm,
4 ostknivar á 17,5 cm,
smörgåskniv 20,5 cm,
smörkniv 17,5 cm,
2 smörknivar á 20,5 cm,
4 fiskgafflar á 17,5 cm,
4 fiskknivar á 21,5 cm,
6 moccaskedar á 10, 5 cm,
18 kaffeskedar á 12 cm,
delvis förgylld marmeladsked 14 cm,
delvis förgylld buljongsked 18,5 cm,
delvis förgylld såsslev 17 cm,
delvis förgylld soppslev 35 cm.
Schatull i rokokostil, i trä medföljer. Lock med ådrad profilerad kant på fyra svängda ben. Bredd 58, djup 46, höjd 83 cm.
Slitage. Monogramgravyr. Repor. Enstaka böjda. Schatull lagat, med repor, slitage. Nyckel saknas.