Furustomme. Skinnklädsel.
Modellen lanserades 1977, då utan uppgifter om formgivare. Pris i det årets Ikea-katalog: 659 kr. Året efter (då Karin Mobring anges som upphovsman): 878 kr.
Bruksslitage, repor, fläckar, lagning.