OTTO STRANDMAN, skulptur, päronträ, signerad och daterad 1911.
"Blommorna". Patinerat päronträ. Höjd 41 cm.
Sprickor, i övrigt lätt ytslitage.
Enligt uppgift gåva från konstnären till dennes fru Ebba Sturzenbecker.
"Blommor", utställd på Baltiska Utställningen, Malmö, 1914, sal 27, Skulpturhallen, katalognummer 1974. I Skulpturhallen var Otto Strandman representerad med sju verk. I sal 24 visades även 11 objekt i silver av Strandman.
Vykort medföljer.