Fäste av förgylld mässing. Eneggad klinga med skålslipning. Klinga med graverad och etsad dekor, märkt Fäderneslandet och Konungen samt Nordstjärnan. Balja av stål. Total längd ca 91 cm.
Bruksslitage. Några fläckar.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.