BYST på PIEDESTAL, lergods, 1900-talets andra hälft.

Delvis vitglaserad byst, föreställande Caesar. Höjd 88 cm. Vitglaserad piedestal med dekor av bandrosett och växter. Höjd 89 cm.

Bruksslitage. Krackelyrer. Nagg och mindre glasyrbortfall.

Utropspris
4 000 SEK