SPEGELTRYMÅ, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.
Bronserad och förgylld, genombrutet krän med rik psastellagedekor. Kvicksilverfolierat glas. Höjd trymå 32, spegel 266cm.
Slitage. Skador på pastellagedekor. Krön med sprickor.