GUSTAVE DORÉ, efter, olja på duk. 1800-talets andra hälft.
"The burial of Sarah". 45x33 cm.
Ytsmuts/oxiderad fernissa. Krackeleringar. Märken efter blindramen. Smärre retuscher och några små färgbortfall.
Inköpt på M&C-A Persson Auktioner i Malmö maj 1977 för 1200 kr. Kat.nr.220.