Mässing och betsat trä. Utdragbar. Stativ med utfällbara ben. Längd ca 83. Stativets höjd ca 40 cm. Originalschatull av mahogny. Längd 50 cm.
Bruksslitage. Några mindre bucklor. Schatull med sprickor.