STOLAR, 3+2 st, England, sent 1700-/tidigt 1800-tal.

Troligen valnöt. Genombruten ryggbricka. Med skuren dekor. Tagelklädd sits. En stol som saknar ben medföljer.

Bruksslitage. Renoverade och kompletterade. Spår efter skadedjur. Skador och lagningar (huvudsakligen vid ben).

Utropspris
4 000 SEK