FIGURIN, porslin, Dulevo, Sovjetunionen 1960-tal.

"Mistress of Copper Mountain" ur Pavel Bazjovs saga Stenblomman utgiven i samlingen "Malakitskrinet". Höjd 33,5 cm.

Ett finger med nagg.

Sergej Prokofjevs balett Stenblomman är baserad på denna folksaga av P. Bazjov.

Utropspris
150 EUR