FRIMÄRKSAUTOMAT, Posten, Sterners specialfabrik AB, Dala Järna, 1900-talets andra hälft.

Gullackerad frimärksautomat, för 5-kronors frimärkshäften. Försedd
med dubbla myntinsläpp för två staplar frimärkshäften i automatens
övre del samt en myntreturknapp i svart.
Vidmyntinsläppen fastnitad bricka med texten:"FRIMÄRKEN, 5 kr, Lägg i
1 femkrona." BRedd 28, djup 18, höjd 65cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Lackskador. Lås går ej att få upp. Ej funktionstestad.

Utropspris
3 000 SEK