Fanerat i olika träslag. Över och underskåp med dörrpar. Smidda genombrutna beslag. Benställning på svärtade kulfötter. Längd 102, Bredd 45, Höjd 162. Nyckel finns.
Hårt renoverat. Senare benställning. Listbitar saknas. Sprickor och fanérskador.