Handmålad dekor av blommor och böljande snäckskal med guldkant.
16 mattallrikar, diameter 24,5 cm.
14 djupa fat, diameter 24 cm.
13 förrättstallrikar, diameter 21,5 cm.
12 kakfat, diameter 17 cm.
2 rektangulära uppläggningsfat, längd ca 27 -36 cm.
Såsbåt.
Kakfat, diameter 22,5 cm.
Oval soppterrin, längd ca 29 cm.
Oval karott med lock, längd ca 25 cm.
Slitage. Nagg. Obetydligt färgbortfall.