Oljad teak. Bord med lackad yta.
Stolar, modell "370" (formgivna till matbord modell "371"). Brännstämplade med modellnummer.
Matbord, etikettmärkt, på etikett daterat 31 aug 1961. Så kallade holländska utdrag. Längd 123 (+ 2 x 51), bredd 83, höjd 73 cm.
Stolar med bruksslitage. En någ lös i fogarna. Klädsel med fläckar. Bord med lätt bruksslitage.