VITRINSKÅP, Holländsk typ, 1800-tal.

Mahogny fanerad med intarsia av ljusare träslag. Dubbla dörrar med glas, bakomliggande hyllplan, senare monterad belysning samt textilklädda hyllplan. Bredd ca 160, djup ca 47, höjd ca 213 cm. Nyckel finns.

Slitage, fanerskador, skador, sprickor, lagningar. Kompletterad. Ett lås löst.

Utropspris
15 000 SEK