VAS, lergods, Östra medelhavet, möjligen Arkaisk tid 800-480 f.Kr.

Monokrom bemålad med uppsvängd hänkel. Höjd: 13,5 cm.

Slitage, repor, tillverknings defekter.

Proveniens

Enligt etikett: "Cesnola collection of antiquities from Cyprus".

Utropspris
2 000 SEK