PARAPLYSTÄLL, fajans, Madelein Plazuid Gouda Holland, 1900-talets första hälft.

Cylindrisk form. Polykrom dekor mot svart fond. Signerat 29 Madelein Plazuid Gouda Holland 4266. Höjd 45 cm.

Mynningens insida med nagg. Någon repa.

Utropspris
1 500 SEK