SKULPTUR, av Marie Antoinette, brons, Jean-Antoine Houdon, efter Félix Lecomte, omkring 1900.
Höjd 22 cm.
Slitage. Repor. Smuts.
I Versailles samlingar finns originalet, utställd år 1783, sedan har sannolikt Jean Antoine Houdon (som är samtida med Lecomte) gjort en mycket snarlik med små små förändringar i ex. drottningens frisyr.