Kort modell. Fäste av förgylld mässing. Tveeggad klinga och 2 blodränder. Klingan förgylld och graverad med "Konungen och Fäderneslandet". Balja av stål. Med portopé. Total längd 96 cm. Brunstål med fäste av mässing, total längd 57 cm.
Bruksslitage. Några repor.