UTESPIS, Sverige, 1960-tal.

UTESPIS, Sverige, 1960-tal.

Rund bottenplatta. Kopparklätt fodral. Stag av lackerat gjutjärn. Höjd ca 212 cm.

Bruksslitage, märken, ej funktionstestad.

Proveniens

Modellen tillkom enligt uppgift i samband med uppförandet av kvarteret Sjögången i Göteborg. De ansvariga arkitekterna var Bengt Forser, Nils Sunnerholm, Lennart Bergquist och Jarle Osnes.
Området är idag Q-märkt i enlighet med Göteborgs Stadsbyggnadkontors bevarandeplan.
Totalt skall endast tre exemplar av denna spismodell ha tillverkats.

Utropspris
5 000 SEK