RESEKOFFERT, Aktiebolaget Tidan "Unica", Mariestad, 1800/1900-tal.

Brunmålad. Förstärkt med band av böjträ. Beslag och handtag i svartlackerad metall. Insida klädd med papp med en lös låda. Längd 92, bredd 49, höjd 35 cm.

Slitage. Skador, fläckar, skav och bucklor. Färgbortfall och mindre bortfall. Något defekta beslag samt rostangrepp. Nyckel saknas.

Utropspris
1 500 SEK