KARIN PARROW, 2 st, blyertsteckningar, signerade och daterade 1936 och 1950.
"Färgenäs" och mansporträtt. 37 x 26 och 41 x 25 cm. Oramade.
Några repor. Veck. En med hål. Fläckar. Gulnade. En saknar ett hörn.
Parrow, Karin (1904-1984), svensk målarinna. Syster till Evert Taube. Hörde till Göteborgskoloristernas krets. Tog starka intryck av kollegan Ivan Ivarsons färgstarka måleri, som hon omformade i en expressiv natursyn. Hennes senare måleri visar mer dämpade färger när hon målar landskap och figurer från skärgården vid Göteborg.