BYRÅ, gustaviansk stil, Svensk Möbelindustri, 1900-talets mitt/andra hälft.

Stomme fanerad i olika träslag med dekorinlägg av bla blommor och rutmönster. Beslag i gulmetall. Lös toppskiva i sten. Två lådor. Stämplad "SMI" under skiva. Längd 79, bredd 44, höjd 75 cm.

Bruksslitage. Repor och mindre stötmärken. Nyckel saknas.

Utropspris
2 000 SEK