Massivt lövträ, marmorerade med mörkgrön bottenfärg. Spiralvriden form. Höjd 121 cm.
Slitage, skador, lagningar och färgbortfall. Spår efter underliggande gråblå pigment. Något olika i färg.
Enligt uppgift Harplinge kyrka, Halland samt Samseryd säteri, Småland.
Bildhuggaren Gustav Biörsson Kihlman (ca 1657-1720) var en svensk bildhuggare och konstsnickare som grundade Kihlmans Bildhuggarverkstad i Borås. I äldre handlingar dyker Kihlman under slutet av 1600-talet bl a upp i Hallands län och vid arbeten i Harplinge kyrka, för att något senare utföra en altaruppsats i Kristine kyrka i Jönköping. Från omkring år 1700 förlade Kihlman sin verksamhet till en region som sträckte sig från södra Västergötland till norra Skåne, för att under 1710-talet återvända till Borås. Kihlmans sakrala arbeten; som altaruppsatser och predikstolar, finns representerade i ett trettiotal kyrkor.
Till Harplinge kyrka i Halland utförde Kihlman en altaruppsats 1683, vars centralmotiv flankerades av paret spiralvridna kolonner. 1899 moderniserades altaruppsatsen och de två vridna kolonnerna ersattes av raka kolonner med närmast korintiska kapitäl. I och med moderniseringen hamnade de två originalkolonnerna på Samseryd säteri, varifrån auktionens kolonner har sin senast kända hemvist.