Svärtat. Beslag av mässing. Uppsats med dörrpar och bakomliggande hyllplan. Två lådor. Underdel med en låda i sarg. Kopplade ben. Bredd 90. Djup 65. Höjd 166 cm. Nyckel finns.
Repor och märken. Lösa listbitar. Någon listbit saknas. Lösa inläggningar. Slitage. Nyckel till underdel saknas.