Rikligt skuret, genombrutet krön med motiv av rocailler och rosor. Överdelen dekoreras med ljushållare. Trymåbord med konturerad kant samt med skurna fästen. Höjd 305 cm, bredd, 78 cm, djup 40 cm.
Slitage, lagningar och kompletteringar. Senare spegelglas.