Delvis förgylld och rikt graverad med figurscener i reserver. Svängt handtag stämplat Stockholm 1775, välvt lock av Peter Eneroth, Stockholm 1795. Höjd 14,5 cm.
Slitage, repor, smärre bucklor, kompletterad. Ägarstämpel undertill.