Bemålat trä. Inredd med lådor och fack. Längd 50, bredd 39, höjd 84 cm. Nyckel finns.
Slitage. Skador och lagningar. Sprickor, fläckar samt bortfall/färgbortfall. Maskstunget. Lock något löst. Mindre hål inuti. Lås saknas.