SEKRETÄR, sengustaviansk, sent 1700-tal.

Mahogny. Skiva av marmor signerad Nilsson, Linköping. Beslag och handtag av mässing. Snedställda kannelerade hörn. 3 lådor samt nedfällbar klaff med bakomliggande lådor och fack. Bredd 110. Djup 55. Höjd ca 122 cm. Nyckel finns.

Repor och märken. Beslag saknas. Fanerskador. Avslag. Sprickor.

Proveniens

Donnerska huset, Visby.

Utropspris
14 000 SEK