Svartlackerad saya. Total bladlängd 57,5 cm. Total längd 71 cm. Intyg på japanska medföljer.
Senare montering, tsuba och saya, troligen 1800-tal. Bruksslitage. Klinga med smärre repa. Handtagets rockaskinn med sprickor.